1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 (0 Голоса(ов)

Mälestused "Nõukogude okupatsioon" sai ideoloogia Balti riikides

Algartikkel Venemaa: http://www.rodina-ru.com/nasha-istoriya/pamyat-o-sovetskoj-okkupatsii-prevratilas-v-ideologiyu-stran-baltii


Nendel päevadel Balti riikides mälestatakse - Leedu, Läti ja Eesti tähistada 75 aastat algusest "Nõukogude okupatsioon". See mõiste, mida Venemaa on keeldunud tunnistamast, isegi aegadel Jeltsin ja Kozõrev, sai aluseks poliitilise teadvuse Balti riikides. Vahepeal sama edukas oli võimalik tähistada, ja 75. aastapäeval sügisel kolm diktatuurid, ja sõna "okupatsioon", pehmelt öeldes küsitav.

Täpselt 75 aastat tagasi 17. juunil 1940. aastal täiendava kontingendi Nõukogude väed tungisid Nõukogude sõjaväebaasid Eestis ja Lätis. Varasem 15. juunil, uusi osasid Punaarmee viidi Nõukogude sõjaväebaas Leedus. Seisukohalt Vene ajaloolased enne meid üks episoodid (ja isegi mitte kõige olulisem) sirutama "sovetiseerimine" Balti riikides. Alates perspektiivi tänapäeva poliitikud Baltic - alguses "Nõukogude okupatsioon".

Märkimisväärset huvi on väga erinev hinnanguid ajaloolisi sündmusi. Miks 15-17 juuni? Juba 1939. aasta septembris Eesti on sõlminud NSVL vastastikuse abistamise pakti, hõlmab pannes Nõukogude sõjaväebaasid oma territooriumil. Oktoobris 1939 sarnased sõlmiti Läti ja Leedu.

Kas need lepingud on tingitud üksnes hea tahte lepingupoolte? Mitte päris. Mis palju põhjus võib väita, et nad olid tingitud geopoliitilist mängu, mille üks pool oli tugevdada oma võimu Hitleri Saksamaa, teiselt - Inglismaa ja Prantsusmaa, hoolitsedes oma huve, kolmandas - Nõukogude Liit, mis on korduvalt püüdnud (1933-1939 aastat), et luua Euroopa alliansiga korral Saksa agressiooni. Need algatused nurjas Moskvas, kus osalevad Balti riikides.

"Takistus sõlmimise selline kokkulepe, - kirjutas oma memuaarides, Winston Churchill - oli horror, et need samad piiririikide varem kogenud nõukogude abi ... Poola, Rumeenia, Soome ja kolm Balti riiki ei teadnud, mida nad kardavad - Saksa agressiooni või vene päästet. "

Märkus teavet, et need riigid olid tõepoolest põhjust karta Nõukogude Liidu - nad olid juba mitu aastat väga anti-Nõukogude poliitika, tuginedes patrooniks esimene Saksamaa, siis Inglismaa. Selle tulemusena need riigid on tõsiselt arvestan toetuseks Inglismaal ja seejärel Saksamaa oma saatust. Juunis 1939 Eesti ja Läti on sõlminud Hitler mittekallaletungilepingu, et sama Churchill kirjeldada täielik kollaps on just kirjeldatud natsismivastastel koalitsiooni. Teine asi on see, et oma mälestustes Churchill liialdab rolli piiri Nõukogude Liidu, "unustades", et esmane süü läbirääkimiste luhtumist loomise kohta Euroopa alliansiga kannab Suurbritannia ja Prantsusmaa.

Seistes silmitsi ilmne vastumeelsus Euroopa liidrid, et arutada ühist kaitseministeeriumi algatusel 1939. aasta augustis NSV Liidu ja Saksamaa sõlmisid mittekallaletungilepingu, salaprotokollid, millega eristatakse mõjusfääri oma piiridel. Ja nii, kui Moskvas otse kaebas eestvedamisel Balti riikide ettepaneku sõlmida leping, samuti - selleks, et laiendada oma julgeoleku- - koht Eestis, Lätis ja Leedus oma sõjaväebaase, Suurbritannia ja Prantsusmaa eiranud seda, ning soovitas Saksamaa pakkumise vastu Stalin.

Nii oktoobris 1939 kontingendi 25000 sõdurit Punaarmee asub sõjaväebaasid Läti, tingimuslikud 25000 sõdurit - Eestis ja tingimuslikud 20000 - Leedus.

Lisaks seoses Nõukogude-vastane poliitika Balti riikide ja pro-Saksa suhtumine nende valitsused (vastavalt Moskva), Nõukogude Liit järgnes süüdistusi rikub lepingu tingimusi. 1940. aasta juunis Eesti, Läti ja Leedu on saanud ultimaatumeid, mis oli vajalik moodustada valitsus, mis suudab tagada lepingute 1939. ja laseks oma territooriumil lisaväekontingendi Punaarmee.

On levinud eksiarvamus, et Nõukogude Liit rääkis sellist tooni auväärne Euroopa kodanlik demokraatiad, usuliselt tähelepanelik neutraalsuse poliitika.

  • Kuid Leedu Vabariigi ajal (1926-1940) Antanas Smetona välistatud - diktaator, kes tuli võimule sõjaväelise riigipöördega 1926. aastal, juht Liit Leedu rahvuslaste - pidu väga, väga solvav, mõned teadlased nimetavad seda fašistlik õigus.
  • Läti 1934-1940, reegleid president Karlis Ulmanis ka tuli võimule sõjaväelise riigipöörde, peatatakse põhiseadus, laiali parlament, keelustati erakondade tegevuses ja ebamugav meedia riigis.
  • Lõpuks, Eesti Konstantin Pätsi juhitud lavastus sõjalise riigipöörde 1934, kuulutati välja erakorraline seisukord, keelati partei koosolekul, ja kes tutvustas tsensuuri.

1940 Nõukogude ultimaatumi vastu võeti. President Smetona põgenes Saksamaale ja lõpus Teist maailmasõda, ta, nagu paljud teised "demokraatliku Euroopa juhid", ilmus USAs. Kõigis kolmes riigis, uued valitsused moodustati - ja neil ei olnud bolševikud. Nad taastada sõnavabadus, montaaži, tõstis keeld erakondadele, lõpetada repressioonid kommunistid ja kõne valimine. 14. juuli võit neist kõigis kolmes riigis on võitnud pro jõud, mis juuli lõpus teatas loomine Eesti, Läti ja Leedu NSV.

Kaasaegne Balti ajaloolased ei kahtle, et "raames korraldatud ohjad ja vintpüssi" valimised olid võltsitud selge eesmärk - lõplik "sovetiseerimine" nendes riikides. Kuid on fakte, kahtleb selle tõlgendus sündmustest. Näiteks Smetona andis sõjalise riigipöörde Leedus ja kukutas võimu vasakul koalitsiooni.

Üldiselt üsna levinud väärarusaam, et bolševikud provintsis endise Vene impeeriumi imporditi ainult Petrogradis, kohalikud anti-enamlaste väed olid tuntud. Kuid Eestimaa kubermangus (vastab laias laastus territooriumil tänapäeva Eestis) sügisel 1917 RSDLP (B) oli suurim partei, millel on rohkem kui 10000 liiget. Samuti näitab valimiste tulemuste Asutava - Eastland nad andsid bolševikud 40,4%. Aastal Liivimaa kubermangu (vastab laias laastus Läti territooriumil), Asutava Kogu valimised tõid enamlased oli 72% häältest. Mis Vilnius provintsi, territooriumi osast, mis on täna osa Valgevene osa - osana Leedu, 1917 okupeeris Saksamaa, ja andmed tegevuse kohta bolševike piirkonnas ei eksisteeri.

Tegelikult ainult edasi enne Saksa vägede ja okupatsiooni Baltimaades tugevdab võimu kohaliku riikliku kodanliku poliitikud - Saksa täägid. Hiljem võtab kõva Nõukogude-vastane hoiak juhid Balti riikides tugines, nagu juba mainitud, et toetada Inglismaa, siis proovisin uuesti teha sõpradega koos Saksamaa ja pardal ei olnud demokraatlikud meetodeid.

Mis siis juhtus lihtsalt 15-17 juuni 1940? Ainult kehtestada täiendavad sõjalised kontingendid Balti riikides. "Ainult", sest lepingud, millega sõjaväebaasid Nõukogude Liidu riikides kirjutati alla 1939. ultimaatumi Eesti, Läti, Leedu, kandideeris ja aktsepteeritud juunil 14-16, 1940 valimised tõid võimule sotsiaaldemokraadid, mis toimus juuli keskel, kuulutamine Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide - juuli lõpus 1940 ja kandmise Nõukogude Liidu - augustis. Kõik need sündmused on skaala kaalub avatakse täiendavaid vägesid sõjaväebaasid.

Aga kui ei ole armee, ei ole võimalik rääkida okupatsiooni. Ja "Nõukogude okupatsioon" - põhipunktid kaasaegse riigi ülesehitamisel Balti riikides. Ja kuna see on vahe andmeid pika ajaloo "sovetiseerimine" kolme riigi valitud tuum.

See on lihtsalt lugu, kui teadust, mis on veidi keerulisem kui meedia eetrisse ideoloogiline teooria.


Оставьте свой комментарий

Оставить комментарий как гость

0
  • Комментариев нет